Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Umowa przedwstępna. Jak powinna wyglądać?

Data publikacji 12 marca 2020


Wynajem mieszkania, a także wiele innych, istotnych w życiu kwestii, wymaga bardzo wielu formalności, bez których nie jest możliwe kontynuowanie pewnych procedur. Do tego celu jest potrzebna umowa, która zapewni wszystkim zainteresowanym bezpieczeństwo pod względem prawnym.

Co się za tym wszystkim kryje?

Każdy, kto jest zainteresowany prawidłowym nabyciem mieszkania, domu, a także realizacją innych czynności, jak na ten przykład świadczeniem usług, chce, aby wszystko zostało rozwiązane zgodnie z procedurami. W takim wypadku, aby zapewnić tak zwaną legalność interesów, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. W sytuacji, kiedy zawieramy jakąkolwiek umowę, należy przede wszystkim ustalić konkretne warunki dla obu stron. Zarówno jedna, jak i druga strona, musi pamiętać o przestrzeganiu etycznych zasad postępowania. Wiąże się to z przeprowadzeniem procedury w taki sposób, aby znacznie nie naruszać obowiązujących norm. Znaczy to tyle, że wszelkie ustalenia, chociaż każda z reprezentujących dane podmioty osób, chciała by, aby szala przeważyła na jej korzyść, muszą być realizowane zgodnie z obowiązującym prawem, a to znaczy, iż bezwzględnie nie należy pomijać tak ważnych kwestii, jak godność oraz uczciwość wobec drugiego człowieka. Każda procedura, która zostanie przeprowadzona niezgodnie z przepisami, podlega ustalonym artykułom karnym, które wyraźnie mówią, co grozi za niestosowanie się do wyznaczonych zasad. Dlatego też, w tego typu sytuacjach należy zachować szczególną rozwagę.

Umowa przedwstępna

Bardzo dobrym rozwiązaniem, a w szczególności w wypadku nabycia domów lub mieszkań, jest sporządzenie tak zwanej umowy przedwstępnej. Jest to taka umowa, dzięki której jedna ze stron, a najczęściej obie, przystępują do jej zawarcia na określonych wyraźnie warunkach. Umowa taka, powinna zawierać wszystkie postanowienia umowy przyrzeczonej. Najczęstszymi warunkami, od których zależy podpisanie umowy przyrzeczonej, są na ten przykład wyrażenie zgody na uzyskanie przez potencjalnych nabywców kredytu bankowego, który z kolei ma być wykorzystany w znacznym stopniu na zakup danej nieruchomości, która jest przedmiotem w całej sprawie. Jakie elementy powinny być zawarte w takiej umowie? Dokument ten, powinien przede wszystkim, zawierać podstawowe elementy dla kluczowej sprawy. Najistotniejszym z nich, którego nie można pominąć jest oczywiście przedmiot sprzedaży, a także ustalenie jego wartości. Umowa musi również określać wyraźnie termin, w którym zostanie podpisana umowa ostateczna, zwana umową właściwą. Ustawa z dnia dwudziestego trzeciego Kwietnia tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego czwartego roku wyraźnie określa, że jeżeli w ciągu roku, od podpisania umowy przedwstępnej, nie zostanie określony termin podpisania umowy przyrzeczonej, to żadna ze stron, nie może się ubiegać o realizację dalszych działań, w tym wypadku podpisania takiego dokumentu. Umowa taka powinna również jasno określać sposób oraz termin płatności zaliczki lub zadatku. Zaliczka lub zadatek, muszą być uiszczone w trakcie trwania umowy przedwstępnej, natomiast reszta należności, powinna być uregulowana po zawarciu umowy właściwej, inaczej też zwanej przyrzeczoną.

Jeździki trójkołowe dla dzieci

Redakcja mamamigotka.pl

Nasi redaktorzy na stronie mamamigotka.pl to doświadczeni specjaliści w dziedzinie macierzyństwa, parentingu, mody i urody. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie jako rodzic oraz wiedzę z zakresu pielęgnacji, mody i stylizacji. Dzięki naszemu zespołowi możemy dostarczać czytelnikom wartościowe artykuły, praktyczne porady oraz inspirujące treści na temat rodzicielstwa i dbania o siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?