W jakim wieku kobiecie jest najłatwiej zajść w ciążę?

Problemy z zajściem w ciążę często nazywane są niepłodnością. Przyczyny powstania takich trudności mogą  być różne. Nie koniecznie nawet muszą być związane z problemami kobiety. Mogą też dotyczyć jej partnera. Jednym z największych ograniczeń związanych ze zmniejszeniem możliwości zajścia w ciążę jest zdecydowanie wiek pacjentki. Niestety bardzo często zgłaszające się po poradę do ginekologa lub do kliniki leczenia niepłodności kobiety nie mogą zajść w ciążę właśnie z powodu zbyt późnego wieku, w którym zaczynają się o to starać. W artykule dokładnie opisujemy, jak kształtuje się płodność kobiety wraz z upływem lat.

Jaki jest optymalny wiek dla kobiety na zajście w ciążę?

Najlepszym wiekiem dla kobiety, żeby zajść w ciążę, jest okres pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Ten czas z biologicznego punktu widzenia jest najlepszy dla kobiety, ponieważ jest ona najbardziej płodna, a jej ciało jest na tyle dojrzałe, ze bez problemu powinno sobie poradzić, żeby donosić ciążę. Niestety w ostatnich latach wiek, w którym kobiety postanawiają zacząć się starać o zajście w ciążę coraz bardziej przesuwa się do góry i zanim zaczną się o to starać, najpierw chcą skończyć studia, znaleźć pracę i po prostu się ustatkować. Z biologicznego punktu widzenia, takie postępowanie może doprowadzić do tego, że w momencie, w którym kobieta już będzie gotowa psychicznie na to, żeby zajść w ciążę, jej organizm może powiedzieć, że teraz jest już za późno.

Na pewno tak jednak nie będzie, jeżeli kobieta zdecyduje się na posiadanie potomstwa między 25. a 30. rokiem życia. Według wielu specjalistów taki wiek jest wręcz idealny, ponieważ organizm kobiety cały czas jest gotowy do tego, żeby zajść w ciążę i spokojnie donieść ją do końca, a w  dodatku sama kobieta jest już  bardziej dojrzała i w tym wieku ciąża zazwyczaj jest już w pełni świadomym wyborem. Zachodząc w ciążę w tym wieku nie ma też jeszcze zbyt dużego ryzyka powstania wad płodu, a przy okazji większość kobiet w tym wieku ma już uporządkowaną sytuację rodzinną i materialną.

Ciąża po ukończeniu 30 lat – czy jest się czego obawiać?

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w BiałymstokuKobiety tuż po ukończeniu 30 lat, z biologicznego punktu widzenia cały czas jeszcze są w stanie zajść w ciążę, ale zdolność ta obniża się z każdym kolejnym rokiem. Bardzo często jako moment graniczny, w którym płodność kobiety zaczyna się bardzo zmniejszać, uznaje się moment ukończenia 35 lat. To nie znaczy, że później nie udaje się już zajść w ciążę, bardzo często się udaje, ale też wiele kobiet może z tym mieć duże trudności i w takich przypadkach może być konieczne zwrócenie się po pomoc do specjalistów.

Po ukończeniu 35 lat kobietom z resztą nie tylko jest już dużo trudniej zajść w ciążę, ale też istnieje dużo większe ryzyko poronienia oraz powstania wad genetycznych u dziecka. W przypadku kobiet, które zaszły w ciążę przed 25. rokiem życia, ryzyko poronienia średnio wynosi 9%, u kobiet w wieku 33 lat ryzyko się zwiększa do 11%, natomiast u kobiet powyżej 35. roku życia wynosi już 18%. Wzrost więc jest widoczny i z tego względu u kobiet, które zaszły w ciążę w tym wieku konieczne jest dokładniejsze prowadzenie ciąży i częstsze wykonywanie niezbędnych badań. Co ciekawe zwiększone ryzyko powstania wad genetycznych płodu (np. zespołu Downa) i poronienia to jeszcze nie wszystko. Według prowadzonych badań i statystyk kobiety, które zaszły w ciążę w późniejszym wieku mają też bowiem więcej szans na ciążę bliźniaczą. Jest to związane zbliżaniem się do menopauzy, zwiększeniem ilości uwalnianych jajeczek oraz powstałymi zmianami hormonalnymi.

Redakcja mamamigotka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.