Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Wielu rodzicom wydaje się, że w rozmowach z dzieckiem nie należy poruszać tematów, które mogły by je przestraszyć albo zasmucić. Chcąc je chronić przed bólem często zatajają przed nim wiadomość o śmierci zwierzątka lub śmiertelnej chorobie babci.

Rozmowa z dzieckiem

W końcu jednak przychodzi moment, kiedy nie można dłużej udawać, że temat nie istnieje. Śmierć jest jednym z najtrudniejszych tematów, który rodzice, muszą poruszyć ze swoimi dziećmi. Nie można go przemilczeć, bo śmierć jest wpisana w naturę. To zawsze są trudne rozmowy, ale bez nich dziecko nie zrozumie podstawowej zasady życia. Warto opowiadać o śmierci w prosty, jasny sposób, używając słów, które dziecko zrozumie.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Rodzice nie powinni wykręcać się od odpowiadania na pytania dziecka, bo wtedy dają sygnał, że temat dotyczy czegoś złego, albo wstydliwego. Ważne jest również, żeby opowiadać spokojnie, bez płaczu, grymasów czy odwracania głowy. Przygotowanie do spraw związanych ze śmiercią dotyczy nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Tak samo można rozmawiać o śmiertelności i tak samo należy zachować delikatność, gdy pytania dotyczą zwierząt.

fizjovitae.pl

Redakcja mamamigotka.pl