Ile kosztuje ciąża?
Data publikacji 28 marca 2020
Utrzymanie dodatkowego członka rodziny zawsze trochę kosztuje. Pary, które myślą o powiększeniu swojej familii, powinny więc obiektywnie przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym, by ocenić, czy będą w stanie zaspokoić wszystkie dziecięce potrzeby. A te są niestety duże. Sporo dodatkowych wydatków pojawia się już w momencie zajścia w ciążę. Ile mogą więc one łącznie wynieść? Ile kosztuje ciąża i jak się do niej przygotować finansowo?
Ciążą wiąże się niestety ze sporą liczbą dodatkowych wydatków
Nie da się ich niestety uniknąć, dlatego trzeba być na nie przygotowanym. Pieniądze najlepiej zacząć zbierać wcześniej. Oczywiście w przypadku nieplanowanej ciąży nie ma takiej możliwości, ale to właśnie między innymi z tego powodu powiększenie rodziny wypadałoby zaplanować, by wcześniej zebrać większą sumę i potem przeznaczyć ją na dziecko. A na o te pieniądze zostaną przeznaczone? Kobieta, która zajdzie w ciążę, na pewno będzie musiała regularnie poddawać się różnym badaniom lekarskim. Co prawda większość z nich realizowanych jest na NFZ, ale jednak czasem zaistnieje konieczność udania się do prywatnego lekarza, jeżeli przebieg ciąży zostanie zaburzony albo trzeba będzie skorzystać z nagłej pomocy. Przyszła mama musi też właściwie się odżywiać i przyjmować różne suplementy diety, by zapewnić dziecku właściwy rozwój. Musi też dbać o swój ogólny stan psychiczny i samopoczucie, które też ma bezpośredni wpływ na zdrowie maluszka.
Czy na tym wszystkim można więc w jakiś sposób zaoszczędzić?
Oczywiście na zdrowiu dziecka oszczędzać nie należy, ale jednak jest kilka metod, które pozwalają na spore ograniczenie wydatków. Pierwsza z nich związana jest z niezbędnymi badaniami i wizytami u lekarzy. Koszty są w tym przypadku bardzo wysokie, ale można je zminimalizować niemalże do zera. Każdej kobiecie w ciąży przysługuje bowiem darmowa opieka medyczna. Żadna nie jest więc zmuszona do korzystania z usług prywatnych lekarzy, którzy w dużych miastach potrafią wziąć nawet dwieście złotych za kilkunastominutową konsultację ginekologiczną. Teoretycznie z darmowych zabiegów mogą korzystać wyłącznie osoby ubezpieczone, ale w przypadku kobiet w ciąży jest nieco inaczej, bo nawet jeśli nie mają one ubezpieczenia zdrowotnego, wciąż przysługuje im darmowa opieka medyczna. Warto z niej zatem skorzystać. Co prawda nie obejmuje ona wszystkich badań i zabiegów, ale te podstawowe i absolutnie najważniejsze badania można spokojnie wykonać na NFZ, by nic za nie nie płacić.
Ile kosztuje ciąża? Nie da się tego jednoznacznie stwierdzić. Niektóre kobiety w ciąży potrafią na tyle rozważnie zarządzać domowym budżetem, że nawet nie odczuwają dodatkowych wydatków, które w ich przypadku potrafią być znikome. Wszystko zależy od indywidualnego postępowania. Dieta kobiety w ciąży też nie musi być kosztowna, bo jeśli tylko zadba się o to, by w posiłkach występowały najważniejsze witaminy i minerały, nie trzeba będzie przyjmować dodatkowych suplementów. W podobny sposób można oszczędzać niemalże na wszystkim.