Strona główna
Dziecko
Tutaj jesteś
Dziecko Jaką czapkę zimową wybrać

Jaką czapkę zimową wybrać dla noworodka i jak ubierać noworodka zimą?

Data publikacji 26 października 2022

Ponieważ noworodki nie mają jeszcze w pełni wykształconego systemu termoregulacji, mogą wychładzać się nawet do 4 razy szybciej niż dorośli. Między innymi z tego powodu trzeba pamiętać, żeby maluszek zawsze miał na głowie czapeczkę. Jaka czapka będzie najlepsza dla noworodka na zimę? Jak ubierać noworodka zimą, by zawsze było mu ciepło?

Jak powinna być czapka zimowa dla noworodka?

Wybierając czapkę zimową dla noworodka, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego została wykonana. Najlepiej wybierać modele z naturalnych materiałów – zimą idealnie sprawdzi się nieco grubsza bawełna. Dzięki takiej czapce maluch nie zmarznie, ani się nie przegrzeje. Na szczególnie siarczyste mrozy, dobre będą również czapki z polaru. Istotny jest także fason czapki zimowej dla noworodka. Warto sięgać po modele, które zasłaniają całe czoło i uszy, bo właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie.

Warto zadbać o to, by czapka była praktyczna. Rodzic powinien móc w prosty sposób ją założyć. Dobrze też, żeby czapka była ciągle w tym samym miejscu – nie zsuwała się. Dzieci lubią intensywnie ruszać główką na boki, wtedy bardzo ławo o zsunięcie czapki. Żeby tego uniknąć, warto wybrać czapkę z nausznikami lub model zawiązywany pod brodą.

Czapka zimowa dla noworodka – jaki rozmiar wybrać?

Wybranie odpowiedniego rozmiaru czapki zimowej dla noworodka jest kluczowe, by maluch komfortowo się w niej czuł i było mu ciepło. Skąd wiadomo, jaki rozmiar czapki będzie odpowiedni? Wystarczy zmierzyć obwód główki noworodka, który jednocześnie będzie rozmiarem czapki. Obwód należy mierzyć w najszerszym miejscu główki, czyli tuż nad brwiami. Można to zrobić np. delikatnie przykładając miarkę krawiecką do główki malucha.

Gdy nie znamy rozmiaru czapeczki zimowej dla noworodka, możemy skorzystać z tabeli rozmiarów, którą udostępnia większość producentów. W tabeli można sprawdzić, jaki rozmiar będzie odpowiedni dla noworodka w określonym wieku, np. 3 lub 6 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne, a podane wymiary mają jedynie charakter orientacyjny.

Jak ubierać noworodka zimą? Poznaj najważniejsze zasady

Ubieranie noworodków zimą jest o tyle trudne, że trzeba wybierać stroje, w których, z jednej strony, dziecko nie zmarznie, a z drugiej – nie przegrzeje się. Żeby tak było, warto stosować się do kilku prostych zasad.

  • Zadbaj o dodatkową warstwę

Zarówno jesienią, jak i zimą, ubierając maluszka, należy trzymać się zasady jednej, dodatkowej warstwy. Oznacza to, że w chłodne miesiące rodzic zakłada dziecku jedną warstwę ubrań więcej niż sobie.

  • Wybieraj strój na cebulkę

Przy zmiennej aurze najlepiej ubierać malucha na cebulkę. Dzięki temu, w razie potrzeby, łatwo będzie mu zdjąć jedną warstwę, gdy okaże się, że jest ubrany zbyt ciepło.

  • Kontroluj temperaturę ciała malca

Jeśli nie jesteś pewna, czy noworodkowi jest ciepło, czy wręcz przeciwnie – jest mu za gorąco, kontroluj temperaturę jego ciała. Możesz to zrobić, dotykając jego skóry na karku. Gdy jest sucha i ciepła to znak, że noworodek odczuwa komfort termiczny. Gdy skóra jest zimna, warto założyć maluchowi dodatkową warstwę ubrań, a gdy jest spocona – jedną zdjąć.

Zajrzyj do sklepu 5.10.15. – https://www.51015kids.eu/dziecko/niemowlak/wyprawka/ubrania-dla-noworodka. Znajdziesz tam modne i komfortowe ubrania dla noworodka na zimę (w tym również czapki).

Artykuł sponsorowany

Jeździki trójkołowe dla dzieci

Redakcja mamamigotka.pl

Nasi redaktorzy na stronie mamamigotka.pl to doświadczeni specjaliści w dziedzinie macierzyństwa, parentingu, mody i urody. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie jako rodzic oraz wiedzę z zakresu pielęgnacji, mody i stylizacji. Dzięki naszemu zespołowi możemy dostarczać czytelnikom wartościowe artykuły, praktyczne porady oraz inspirujące treści na temat rodzicielstwa i dbania o siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?