Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Czym charakteryzują się przebarwienia skórne?

Data publikacji 3 lutego 2020


Każda kobieta chciałaby cieszyć się piękna skórą, pozbawioną jakichkolwiek niedoskonałości. Niestety wiele z nich boryka się z nieestetycznymi przebarwieniami na skórze. W jaki sposób powstają oraz jak im zapobiegać?

Co to są przebarwienia skórne?

Przebarwienia na skórze zazwyczaj występują w postaci dość ciemnych plam.Pojawiają się one bardzo często wówczas, gdy w organizmie nieprawidłowo działają melanocyty, a więc komórki które to wytwarzają barwnik skóry zwane melaniną.

Przebarwienia skórne najczęściej pojawiają się w tych miejscach, w których skóra jest narażona na działanie promienni słonecznych. U wielu osób można je spotkać w okolicy twarzy, dłoni, dekoltu oraz na przedramionach, ramionach i łydkach.

Do powstawania przebarwień w dużej mierze przyczyniają się również zmiany podczas wydzielania hormonów, stany zapalne oraz zażywanie niektórych lekarstw. Ponadto preparaty fotouczulające skórę bardzo często znajdują się także w wielu perfumach oraz kosmetykach.

U kogo najczęściej występują przebarwienia skórne?

Ciemne oraz niezbyt estetyczne plamki na skórze zazwyczaj pojawiają się z wiekiem. Aż dziewięćdziesiąt procent przebarwień skórnych występuje u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia, natomiast ponad trzydzieści procent u pań po ukończeniu trzydziestego roku życia.

Niemniej nie oznacza to, że przebarwienia skórne nie pojawiają się także u młodych osób. Otóż bardzo często można je spotkać u kobiet w ciąży oraz u osób borykających się z zaburzeniami hormonalnymi. Tego typu zmiany skórne mogą również powstać w przypadku borykania się nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy lub stanami zapalnymi przydatków. Najczęściej pojawiają się na one twarzy, a zwłaszcza w okolicy ust oraz na czole.

Ponadto przebarwienia bardzo często pojawiają się także u wielu kobiet w okresie przekwitania, a więc przed ukończeniem pięćdziesiątego roku życia. W tym wieku przyczyną przebarwień może być również niedomaganie wątroby.

Z kolei u osób po siedemdziesiątce bardzo często pojawiają się na skórze plamy soczewicowate. Są to charakterystyczne zmiany skórne o kształcie ziarnka soczewicy, które to z biegiem czasu zazwyczaj przekształcają się w większe plamy.

Przebarwienia mogą też pojawić się w sytuacji, wychodzimy na ostre słońce bez wcześniejszego użycia kremu z wysokim filtrem.

Ponadto przebarwienia mogą pojawić się po wykonaniu poszczególnych zabiegów kosmetycznych czy też dermatologicznych. Wśród wielu z nich można wymienić złuszczanie skóry peelingami chemicznymi czy mikrodermabrazję.

W jaki sposób pozbyć się uporczywych przebarwień na skórze?

Gdy na naszej skórze pojawią się pierwsze oznaki przebarwień, wówczas należy czym prędzej udać się do dermatologa.Podczas wizyty lekarz zdiagnozuje przebarwienia i zleci w jaki sposób je leczyć. Likwidacja tego typu zmian skórnych w dużej mierze zależy od głębokości ich występowania.

W likwidowaniu przebarwień stosowane są zazwyczaj kremy rozjaśniające, a w bardziej zaawansowanych przypadkach wykonuje się bardziej zaawansowane zabiegi.

W celu zmniejszenia przebarwień warto stosować kosmetyki zawierające w swym składzie kwasy owocowe oraz witaminę C, a więc substancje rozjaśniające istniejące przebarwienia.

Jeździki trójkołowe dla dzieci

Redakcja mamamigotka.pl

Nasi redaktorzy na stronie mamamigotka.pl to doświadczeni specjaliści w dziedzinie macierzyństwa, parentingu, mody i urody. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie jako rodzic oraz wiedzę z zakresu pielęgnacji, mody i stylizacji. Dzięki naszemu zespołowi możemy dostarczać czytelnikom wartościowe artykuły, praktyczne porady oraz inspirujące treści na temat rodzicielstwa i dbania o siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?