Okres niemowlęcy wymaga szczególnej czujności
Data publikacji 16 marca 2020
Małe dzieci, zwłaszcza te w okresie niemowlęcym wymagają szczególnej troski ze strony rodziców. Brak możliwości skutecznej komunikacji między rodzicem a maluchem może utrudniać rozpoznanie pierwszych symptomów choroby. W lepszej sytuacji znajdują się niemowlęta karmione mlekiem matki. Zawiera ono przeciwciała, które skutecznie hamują rozwój większości chorób. Jednak nie oznacza to wcale, że dzieci karmione w inny sposób są szczególnie mocno narażone na choroby wieku dziecięcego. Dużo zależy od jakości opieki sprawowanej nad niemowlakiem.
Skuteczne leczenie
Nie da się jednoznacznie stwierdzić jaka będzie pierwsza choroba u niemowlaka i jaki będzie jej przebieg. Istnieje grupa chorób, która stosunkowo często pojawia się w tym wieku. Większość z nich nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia malucha. Odpowiednio wcześnie zauważone dają się skutecznie leczyć. Dużym problemem w okresie niemowlęcym są dolegliwości, które związane są z układem pokarmowym. U sporej części maluchów pojawiają się bolesne kolki, które są przyczyną płaczu i rozdrażnienia.
Jedną z najczęstszych chorób wieku niemowlęcego jest przeziębienie. Towarzyszy mu katar, często pojawia się temperatura oraz trudności z przełykaniem spowodowane bólem gardła. Zatkany nos powoduje trudności z oddychaniem zwłaszcza podczas karmienia piersią. Przeziębione dzieci staja się płaczliwe, marudne i wymagają dużej uwagi ze strony dorosłych. Zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, kontrola temperatury i udrażnianie nosa poprawiają samopoczucie i stan ogólny maluchów. Przeziębienie najczęściej ustępuje samoistnie i nie wymaga podawania antybiotyków.
Dzieci często chorują na zapalenie ucha
Choroba ta wiąże się z nasilonym bólem oraz wysoką temperaturą. W związku z ograniczoną możliwością komunikacji, wielu rodziców rozpoznaje zapalenie ucha zbyt późna lub dowiaduje się o nim dopiero w gabinecie lekarskim. Na szczęście podawanie leków przeciwgorączkowych, nawet u najmłodszych, działa przeciwbólowo i łagodzi dolegliwości. Zapalenie ucha powodowane jest przez bakterie i leczy się je antybiotykiem. Pomimo dość dramatycznego obrazu klinicznego jakim jest płaczliwość i rozbicie dziecka, choroba nie jest groźna i z reguły nie powoduje powikłań. Daje się szybko i łatwo leczyć.
Inne choroby
Chorobą wieku niemowlęcego groźniejszą niż te wcześniej wymienione jest biegunka rotawirusowa. Powoduje silną biegunkę oraz wymioty. Ich duża intensywność sprawia, że dzieci w bardzo szybkim okresie stają się odwodnione. Szybka utrata wody w krótkim czasie może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia. W związku z tym, większość biegunek rotawirusowych leczy się na oddziałach szpitalnych. Leczenie jest głównie objawowe i polega na nawodnieniu oraz obniżaniu temperatury chorego. Ze względu na intensywność objawów jest jednostką chorobową, którą ciężko przeoczyć. Większość rodziców reaguje szybko, co minimalizuje ryzyko odwodnienia maluchów. Pobyt na oddziale szpitala z reguły waha się od trzech do siedmiu dni. Dziecko w tym czasie może być apatyczne senne i wykazywać objawy dużego zmęczenia.
Najmłodsi często chorują również na krztusiec, szkarlatynę oraz ospę wietrzną. Ta ostatnia w wieku niemowlęcym może mieć charakter półpaśca.Większość z tych chorób nie jest groźna. Poddaję się leczeniu i nie powoduje powikłań oraz nie rzutuje negatywnie na dalszy rozwój dziecka. Rodzice powinni w okresie niemowlęcym w sposób ciągły monitorować stan zdrowia swojego dziecka.Ważna jest ich szybka reakcja na pierwsze symptomy choroby. Powinni oni w sposób świadomy podawać leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Ważne jest żeby nie przekraczać dobowych dawek ponieważ może wpłynąć to negatywnie na wątrobę dziecka oraz układ pokarmowy. Ważne jest również zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedniego nawodnienia. Dzieci często uspokajają się będąc na rękach rodziców lub podczas karmienia piersią. Warto poświęcić Im więcej uwagi ponieważ wpływa tona nie kojąco. Należy również osłonić dziecko od zbyt intensywnego światła, zapewnić mu ciszę i spokój. W tak komfortowych warunkach dziecko łatwiej przejdzie przez okres choroby.