Jak zaplanować kredyt?
Data publikacji 27 lutego 2020
Od dawien dawna człowiek musiał pracować, aby przeżyć. W dzisiejszych czasach oczywiście nie umrze z głodu, jednak do życia na choćby podstawowym standardzie, który spełnia jego potrzeby fizjologiczne, praca jest niezbędna. Jednakże, niezależnie od tego, ile posiadałoby się pieniędzy, to zawsze ma się takie potrzeby, których spełnienie wymagałoby kilkukrotnego przekroczenia budżetu. Co można zrobić w takiej sytuacji? Sposobów jest kilka, jednak najłatwiejszym z nich jest wzięcie kredytu lub pożyczki. Dzięki temu nie tylko nie będziemy musieli wpadać w wir pracy, ale też będziemy mieli wszystkie potrzebne środki od razu. Czy planowanie kredytu jest procesem trudnym? Tak naprawdę, jeżeli weźmiemy pod uwagę i poddamy dokładnej analizie kilka najważniejszych czynników, to nie. A więc nad czym powinniśmy pomyśleć przed wzięciem kredytu? Oto kilka ważnych przykładów.
Cel kredytu
Jest to sprawa bardzo istotna, ponieważ tak naprawdę warunkuje nam każdy kolejny krok planowania. Obecnie bardzo często spotykanym zjawiskiem jest to, w którym ludzie zadłużają się, by wyprawić wesele, kupić nowe auto, spłacić inne zobowiązania lub też móc zacząć prowadzić własne przedsiębiorstwo. Dla banku, przy zaciąganiu kredytu jest to sprawa ważna, więc najlepiej, by wysokość kredytu i okres spłaty były dopasowane do celu.
Rodzaj kredytu
W zależności od tego, na co przeznaczymy otrzymane środki, należy prawidłowo wybrać typ zadłużenia. Banki w swojej ofercie mają takie rodzaje kredytów, jak:
a) konsumpcyjny – zaciągany na pokrycie potrzeb konsumpcyjnych, takich jak zakup samochodu, sprzętu RTV czy AGD i innych,
b) hipoteczny – udzielany na zakup nieruchomości (mieszkania, działki, budynków gospodarczych i handlowych) lub na potrzeby wykonania inwestycji budowlanej (na przykład budowa domu).
c) inwestycyjny – przeznaczony na realizację działań, które, jeśli przebiegną w sposób, jaki zaplanowaliśmy, zwiększą nasz majątek. Mamy tu na myśli zakup akcji, czy też papierów wartościowych.
d) konsolidacyjny – bardzo pomocny osobom, które mają już zaciągniętych kilka innych kredytów. Konsolidacja polega na tym, że bank, w którym ją bierzemy, spłaca w instytucjach, w których dotychczas mamy problemy, nasze kredyty. W zamian ustala z nami warunki, na których będzie funkcjonował nowy kredyt, który jesteśmy zobowiązani spłacać.
e) karta kredytowa – jest związana z rachunkiem bankowym. Bank przyznaje nam limit, poniżej którego możemy wykorzystywać środki na dowolny cel, a środki musimy zwrócić w ustalonym czasie.
Okres spłaty
Jest w sposób niemalże trwały związany z rodzajem kredytu. Wynika to z faktu, że niewielkie kredyty jesteśmy w stanie spłacić bardzo szybko (jak na przykład konsumpcyjny, czy zwrócić środki na kartę kredytową), a wysokie kwoty oddajemy nawet kilkadziesiąt lat. Okres musi być bardzo dobrze dopasowany do naszych zarobków, ponieważ to on będzie warunkował nam wysokość raty, którą musimy płacić co miesiąc.
RRSO
Realna roczna stopa oprocentowania, jest to tak naprawdę jedyny prawdziwy punkt odniesienia do kredytu. Często słyszy się, że ktoś oferuje kredyt 3% w skali miesiąca (często parabanki), jednak policzcie sobie Państwo, ile jest to w skali roku. Dlatego warto spojrzeć na RRSO.
Dlaczego kredyt, a nie pożyczka?
Kredyt jest dużo bardziej pewny, jasny dla klienta, ma określone oprocentowanie, natomiast w innych instytucjach potrafi być dużo niedomówień, przez co klienci mogą czuć się oszukiwani, jednak nie odzyskują pieniędzy i muszą spłacać zadłużenie.