W jakim wieku kobiecie jest najłatwiej zajść w ciążę?
Data publikacji 3 stycznia 2021Problemy z zajściem w ciążę często nazywane są niepłodnością. Przyczyny powstania takich trudności mogą być różne. Nie koniecznie nawet muszą być związane z problemami kobiety. Mogą też dotyczyć jej partnera. Jednym z największych ograniczeń związanych ze zmniejszeniem możliwości zajścia w ciążę jest zdecydowanie wiek pacjentki. Niestety bardzo często zgłaszające się po poradę do ginekologa lub do kliniki leczenia niepłodności kobiety nie mogą zajść w ciążę właśnie z powodu zbyt późnego wieku, w którym zaczynają się o to starać. W artykule dokładnie opisujemy, jak kształtuje się płodność kobiety wraz z upływem lat.
Jaki jest optymalny wiek dla kobiety na zajście w ciążę?
Najlepszym wiekiem dla kobiety, żeby zajść w ciążę, jest okres pomiędzy 20. a 25. rokiem życia. Ten czas z biologicznego punktu widzenia jest najlepszy dla kobiety, ponieważ jest ona najbardziej płodna, a jej ciało jest na tyle dojrzałe, ze bez problemu powinno sobie poradzić, żeby donosić ciążę. Niestety w ostatnich latach wiek, w którym kobiety postanawiają zacząć się starać o zajście w ciążę coraz bardziej przesuwa się do góry i zanim zaczną się o to starać, najpierw chcą skończyć studia, znaleźć pracę i po prostu się ustatkować. Z biologicznego punktu widzenia, takie postępowanie może doprowadzić do tego, że w momencie, w którym kobieta już będzie gotowa psychicznie na to, żeby zajść w ciążę, jej organizm może powiedzieć, że teraz jest już za późno.
Na pewno tak jednak nie będzie, jeżeli kobieta zdecyduje się na posiadanie potomstwa między 25. a 30. rokiem życia. Według wielu specjalistów taki wiek jest wręcz idealny, ponieważ organizm kobiety cały czas jest gotowy do tego, żeby zajść w ciążę i spokojnie donieść ją do końca, a w dodatku sama kobieta jest już bardziej dojrzała i w tym wieku ciąża zazwyczaj jest już w pełni świadomym wyborem. Zachodząc w ciążę w tym wieku nie ma też jeszcze zbyt dużego ryzyka powstania wad płodu, a przy okazji większość kobiet w tym wieku ma już uporządkowaną sytuację rodzinną i materialną.
Ciąża po ukończeniu 30 lat – czy jest się czego obawiać?
Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Kobiety tuż po ukończeniu 30 lat, z biologicznego punktu widzenia cały czas jeszcze są w stanie zajść w ciążę, ale zdolność ta obniża się z każdym kolejnym rokiem. Bardzo często jako moment graniczny, w którym płodność kobiety zaczyna się bardzo zmniejszać, uznaje się moment ukończenia 35 lat. To nie znaczy, że później nie udaje się już zajść w ciążę, bardzo często się udaje, ale też wiele kobiet może z tym mieć duże trudności i w takich przypadkach może być konieczne zwrócenie się po pomoc do specjalistów.
Po ukończeniu 35 lat kobietom z resztą nie tylko jest już dużo trudniej zajść w ciążę, ale też istnieje dużo większe ryzyko poronienia oraz powstania wad genetycznych u dziecka. W przypadku kobiet, które zaszły w ciążę przed 25. rokiem życia, ryzyko poronienia średnio wynosi 9%, u kobiet w wieku 33 lat ryzyko się zwiększa do 11%, natomiast u kobiet powyżej 35. roku życia wynosi już 18%. Wzrost więc jest widoczny i z tego względu u kobiet, które zaszły w ciążę w tym wieku konieczne jest dokładniejsze prowadzenie ciąży i częstsze wykonywanie niezbędnych badań. Co ciekawe zwiększone ryzyko powstania wad genetycznych płodu (np. zespołu Downa) i poronienia to jeszcze nie wszystko. Według prowadzonych badań i statystyk kobiety, które zaszły w ciążę w późniejszym wieku mają też bowiem więcej szans na ciążę bliźniaczą. Jest to związane zbliżaniem się do menopauzy, zwiększeniem ilości uwalnianych jajeczek oraz powstałymi zmianami hormonalnymi.