Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Techniki plastyczne

Techniki plastyczne stosowane w pracy z dziećmi

Data publikacji 15 grudnia 2022


Praca z dziećmi wymaga od opiekunów dużej ilości zaangażowania i zrozumienia potrzeb podopiecznych. Jak dobrze wiemy, młody umysł w etapie dorastania jest najbardziej chłonny. Powinniśmy wtedy dołożyć wszelkich starań, aby przekazać dziecku niezbędną wiedzę w jak najszerszym możliwym zakresie. Kreatywne podejście do edukacji może stanowić dobrą zabawę połączoną z zainteresowaniem młodego człowieka sztuką wyzwalającą ekspresję.

Techniki plastyczne stosowane podczas pracy z dziećmi

Techniki plastyczne łączą w sobie środki i czynności związane z pracą twórczą i rozwijaniem pasji u dzieci. Co więcej, każda z technik wymaga od dziecka zastosowania odpowiednich umiejętności, które będą przydatne w dorosłym życiu.

  • Technika rysunkowa

W zależności od wieku dziecka rysunek może być wykonany za pomocą kredek świecowych, kredek drewnianych, węgla lub mazaka. Używając tej techniki podczas pracy z dziećmi, mamy pewność, że zwiększają się ich zdolności manualne, uczą się prawidłowo trzymać kredkę oraz precyzyjnie się nią posługiwać. Kontrast wynikający z odpowiedniego doboru kolorów do tła pozwala zwrócić uwagę młodego człowieka, na różnicę między kolorami jednocześnie kształtując jego zmysł estetyczny i krytyczne spojrzenie na świat.

  • Technika malarska

Należy do podstawowych technik stosowanych w przedszkolu przy użyciu farby dla dzieci. Dzięki tej technice dziecko rozwija umiejętności malarskie, uczy się prawidłowego posługiwania pędzlem oraz farbami. Warto zauważy, że technika ta pomaga młodemu człowiekowi zrozumieć połączenia między kolorami dzięki mieszaniu ich ze sobą i nakładaniu na arkusz papieru.

Farby akrylowe chętnie wykorzystywane podczas pracy z dziećmi mogą być wykorzystywane jednakowo do malowania na papierze, jaki na konstrukcjach z masy solnej. Połączenie masy i farby dla dzieci daje możliwość rozwoju przestrzennego myślenia i zaangażowania podczas pracy w grupie.

  • Wycinanka i wydzieranka

Technika ta charakteryzuje się wykorzystaniem przez dzieci papieru kolorowego do tworzenia ciekawych wzorów. Wycinanka uczy posługiwania się nożyczkami oraz wycinania prostych kształtów geometrycznych. Wydzieranka poprawia zdolności manualne palców poprzez wydzieranie i łączenie ze sobą różnych elementów w jedną całość. Technikę tą można urozmaicić o farby akrylowe lub kredki, które posłużą do ozdobienia białej przestrzeni kartki papieru pod laurkę.

Dziecko powinno rozwijać się w bezpieczny i dostosowany do jego wieku sposób. Wszelkie wykorzystanie farb, kredek, mazaków czy ołówków pobudza młodego człowieka do działania i zachęca do odkrywania swoich pasji.

Jeździki trójkołowe dla dzieci

Redakcja mamamigotka.pl

Nasi redaktorzy na stronie mamamigotka.pl to doświadczeni specjaliści w dziedzinie macierzyństwa, parentingu, mody i urody. Każdy z naszych redaktorów ma bogate doświadczenie jako rodzic oraz wiedzę z zakresu pielęgnacji, mody i stylizacji. Dzięki naszemu zespołowi możemy dostarczać czytelnikom wartościowe artykuły, praktyczne porady oraz inspirujące treści na temat rodzicielstwa i dbania o siebie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?