Szkoła rodzenia – dlaczego warto do niej chodzić?

Szkoła rodzenia to takie miejsce, w którym kobiety mogą przygotowywać się do czekającego je porodu. Uczęszczają na różne zajęcia i lekcje, przeważnie powiązane z ćwiczeniami fizycznymi i mobilizacją mięśni wspomagających pracę narządów płciowych. Niby nie jest obowiązkowa, ale z wielu powodów warto się do niej zapisać. W Polsce szkoły rodzenia wciąż nie cieszą się jeszcze aż tak dużą popularnością jak za granicą, bo szacuje się, że korzysta z nich zaledwie co pięćdziesiąta ciężarna.

Brak obowiązku

Oczywiście żadna kobieta nie ma obowiązku uczęszczać do szkoły rodzenia. Robi to wyłącznie z własnej woli i dzięki temu może korzystać z zajęć w dowolny sposób – nie musi chodzić na wszystkie, także jest w stanie dostosować dodatkową aktywność do swojego codziennego trybu życia. Fajną opcją jest na pewno możliwość przeżywania zajęć z bliskimi. Ciężarne mogą zabierać do szkoły rodzenia zarówno swoich partnerów, jak i mamy, przyjaciółki bądź inne ważne osoby z ich życia. Dzięki temu łączą dwie rzeczy w jednej. Przygotowują się do ciąży, a jednocześnie zyskują szansę na spędzenie odrobiny czasu z kimś, kto jest dla nich ważny. Same plusy!

Dla wszystkich kobiet

Szkoły rodzenia kierują swoje usługi do wszystkich pań, które chciałyby jeszcze lepiej przygotować się do porodu. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Nie zwraca się również uwagi na to, czy potencjalna klientka ma już dzieci, czy może będzie to jej pierwszy poród – takie informacje są kompletnie nieistotne. Teoretycznie na kursy można się zapisać w dowolnym momencie, ale sami lekarze oraz właściciele szkół rodzenia zalecają, by zrobić to pod koniec dwudziestego tygodnia ciąży. Kobieta jest już wtedy nieco bardziej oswojona z nową dla niej sytuacją, a większość nieprzyjemnych objawów mija (głównie chodzi o nudności i wymioty). Po dwudziestym tygodniu ciąży kobiety mają też zwykle najwięcej energii, więc jest to idealny moment na to, by efektywnie ją zużytkować.

A czym właściwie zajmuje się szkoła rodzenia?

Większości osób wydaje się, że organizowane w niej zajęcia tyczą się wyłącznie porodu, ale nie jest to jednak prawda. Dużo większą uwagę kładzie się na sprawy związane z samą ciążą oraz pobytem w szpitalu czy połogiem. Kobiety uczestniczą zarówno w zajęciach praktycznych, jak i lekcjach teoretycznych. Biorą udział w różnorodnych wykładach i prelekcjach, na których zapoznają się z najważniejszymi dla nich informacjami, dzięki którym są potem w stanie jeszcze lepiej dbać o siebie i dziecko. Zawsze mogą też zadawać pytania, by dowiedzieć się jeszcze więcej. Lekcje prowadzone są przez wykwalifikowanych nauczycieli, którzy potrafią rozwiać wszelkie wątpliwości.

Spora część kobiet na pewno uzna, że szkoła rodzenia nie jest im do niczego potrzebna. Organizm sam przecież wie, co ma robić, dlatego sam powinien spokojnie poradzić sobie z przejściem przez ciążę i samym porodem. Kobiety liczą więc na to, że u nich wszystko przebiegnie prawidłowo, ale jednak sama wiara i pozytywne nastawienie bywają niewystarczające. Do porodu lepiej się jednak przygotować. A szkoła ma w tym pomóc.

Redakcja mamamigotka.pl